14 Şubat sevgililer gününde nereye gitsek?

Sevgililer gününe kısıtlı bir zaman dilimi kaldı. Alacak olduğunuz hediyelerin yanı sıra nereye gitsek diye düşünenler için bu haberimiz. Hem romantik hem doğa olsun isteyenler için önerilerimize bir göz atmaya ne dersiniz?

KAPADOKYA

60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölge.

Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar Peribacaları’nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokya’nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından biridir.

NERELERİ GEZELİM?

Avanos-Paşabağ

Devrent Vadisi

Turasan Şarap Evi

Göreme

Güvercinlik Vadisi

Çavuşin Köyü

Kapadokya

CUNDA ADASI

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan Cunda Adası gezilecek yerler bakımından ülkemizin en dikkat çekici adalarından biri. Cunda Adası, sahip olduğu doğal güzellikleri kadar sahip olduğu turistik olanaklar ile de Ege’nin en hareketli ve güzel yerlerinden. Bağlı olduğu Ayvalık‘tan daha da dikkat çeken bir yer. Eskiden kalma kilise ve manastırları, dar taş sokaklar arasında kalan tarihi evleri, plajları ve birbirinden ünlü restoranları ile Cunda son yılların en popüler gezi noktalarından.

NERELERİ GEZELİM?

Cunda Sahili

Aşıklar Tepesi & Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Aşıklar Tepesi & Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Cunda Sahil Çarşısı

Taş Kahve

Ayışığı Manastırı

Cunda Adası

AĞVA

Ağva, yemyeşil doğası, iki yanında akan Göksu ve Yeşilçay nehirleri, cephesinde Karadeniz’in masmavi suları, birbirinden lezzetli balıkları ile İstanbul’un kuzeydoğusunda yer alan bir doğa harikası…

İstanbul’a sadece 97 km uzaklıktaki Ağva, Şile ilçesine bağlı bakir kalmış yerden biri. Eskiden çoğunlukla bahar ve yaz aylarında İstanbullular içi sayfiye yeri sayılan ama artık kışın da şehrin gürültüsünden kaçmak ve huzur içinde bir tatil geçirmek isteyenlerin bir numaralı tercihi olan yemyeşil bir rüya Ağva…

İzmit’in Çal Tepesi’nden doğup gelen Göksu ve Yeşilçay derelerinin Karadeniz’e döküldüğü yerde, zamanla oluşan delta üzerine kurulan bu şirin beldenin belki de en çekici yanı bu derelerin yemyeşil kıyıları. Oteller ve restoranlar buralara kurulmuş, yörenin tüm aktiviteleri bu kıyılarda gerçekleştiriliyor.

NERELERİ GEZELİM?

Kalemköy

Kilimli Koyu

Saklı Göl

Ağva

ÇEŞME

Çeşme İzmir ‘in 94 km. batısında, kendi adını taşıyan yarım adanın en ucunda kurulmuştur. Gemiciler tarafından küçük liman diye adlandırılmıştır. Zamanla çoğalan ve buz gibi suların aktığı çeşmelerinden dolayı da yöreye Çeşme denilmiştir. 15 km. kuzeyindeki İon kenti Erythrai’ nin limanı olan Çeşme’nin doğusunda, Kalemburnunda İ.Ö.1000 yıllarında küçük bir yerleşim alanı olduğu bilinmektedir.

NERELERİ GEZELİM?

Çeşme Kalesi

Kervansaray

Çeşme Ilıcaları

Şifne (Reisdere) Kaplıca ve Çamuru

Yat Limanı

Alaçatı İskelesi

Sakız Ağacı

Çeşme

UZUNGÖL

Uzungöl Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı turistik bir beldedir.

Sık ormanları ve doğal güzelliği ile iç ve dış turistleri cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

Uzungöl Trabzon’a 99 km Çaykara’ya ise 19 km uzaklıktadır.

Türkiye’nin yağmur ormanlarının bulunduğu Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları’nın birleşim yerinde bulunmaktadır. Bu bölge aynı zamanda yerkürenin ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına evsahipliği yapmaktadır. Bol yağış ve nisbi ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsimide yeşildir. Demirkapı ve Soğanlı dağlarında tespit edilmiş 60’tan fazla endemik bitki bulunmaktadır. Yabanıl hayvan hayatı açısından da zengin bir çevre içerir. Bu hayvanlardan bozayı karaca vaşak dağkeçisi türleri bulunmaktadır.Uzungöl Doğal Sit Alanı Özel Koruma Çevresi ve Tabiat Parkı gibi koruma statülerine sahiptir. Bu göl Alüvyon set gölüne örnektir.

NERELERİ GEZELİM?

Haldizen Yaylası

Garaster Yaylası

Şerah Köyü

Şekersu Yaylası

Çaykara

Uzungöl

OLİMPOS

Olimpos, Antalya’ya 85,7 km. uzaklıkta, Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğundan sit alanı olarak korunan, genellikle üniversite öğrencileri ve sırt çantalı turistlerin tercih ettiği bir tatil mahallesidir. Ağaç evleri, çadır mekanı olarak kullanılabilecek açık alanları, Likya Yolu üzerinde bulunması önemli özellikleridir. Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alır.

NERELERİ GEZELİM?

Olimpos Antik Kenti

Yanartaş

Olimpos sahili

Akropol

Olimpos

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misin?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.