Alkali suyun mucizevi etkilerini keşfedin, zayıflayın

Son dönemlerde sağlık literatürüne yerleşmiş bir ifadedir alkali terimi. Özellikle su ile birlikte anılan bu kavram neymiş araştırdık.

Alkali; alkali metallerin (lityum, sodyum, potasyum, rubidyum, sezyum) hidroksitleriyle amonyum hidroksite verilen genel addır. Buraya kadar bir çoğunuzun yinede kullanılan teknik terimler dolayısı ile tam olarak anlamadığını farkındayız. Biraz daha anlaşılabilir ifadeler kullanırsak eğer, özetle faydalı bir şey diyebiliriz.

Pek çoğunuz duymuştur alkali diyetler, alkali gıdalar. Ancak biz alkali suya değinmek istiyoruz.Peki alkali su nedir? Alkali su, basit olarak vücuttaki toksinleri etkisiz hale getiren ve vücudu temizleyen bir yapıya sahip ve sağlık için de büyük faydaları olduğu biliniyor. Hücrelerin yenilenmesini de sağlayan alkali suyu evde hazırlamak da mümkündür. Kullanımı ve tüketimi de o oranda kolay olup gittikçe daha fazla kullanılır oluyor haliyle.

Suyun ideal pH’sının kaç olması gerektiğine dair kısa bir bilgi vermek gerekirse eğer:
PH suyun asitlik derecesini ifade eden bir kavramdır. pH aralığı 0-14 arasında değişir.
7 nötr, 0-7 arası asidik, 7-17 arası alkali su olarak kabul edilmektedir.
Bir su ne kadar fazla kalsiyum, magnezyum ve potasyum içeriyorsa, asitliği de o kadar az olur; yani pH’sı alkali tarafta olur.
pH değerinin 7,5-8.5 arası olması (yani hafif alkali olması) ideal.

Uzun bir yaşamın sırrı: Alkali olarak dünyaya gelen vücudumuz asidik halde ölür. Vücudumuzda zamanla oluşan bu asidikler sağlık sorunları ve yaşlanmanın en büyük etkilerindendir. Eğer bu sorunları minimuma indirgemek istiyorsanız alkali iyonize edilmiş su tüketmenizde fayda var.
Bağışıklık sistemini korumakla kalmayıp güçlendirir: Alkali su tükettiğiniz takdir de vücudunuzda oluşabilecek mikro organizmalar uzun süre aktif kalamazlar. Mineral kaynağı olan alkali su vücudu yenileyerek enfeksiyonlara karşı koruma oluşturur.
Damar ve kalp sistemine destek güçlendirir: Kalp ve damarın asidiklerden korunmasını ve yükünü hafifletmesine destek veren alkali su bu bölgede birikmiş asidin tamamen dışarı atılmasına olanak sağlar.
Alkali su yüksek tansiyonun düşmanıdır: Asidik atıklar yağ asitlerine dönüştükçe damar çeperlerinde birikirler ve netice olarak da yüksek tansiyon kaçınılmaz kılar. Alkali su ile vücudunuzu destekleyerek yüksek tansiyondan korunabilir asidiklerin damarlarınızda birikmesini engelleyebilirsiniz.
Kalıcı olarak zayıflama sağlar: Asidik atıkları yağ hücrelerinde stoklanırlar ve bu yağ hücreleri kalça, bel ve basen bölgesinde toplanır. Günde bir litre alkali su tüketerek biriken asitleri yani yağ hücrelerini zaman içinde azaltabilirsiniz.

Alkali Su Nasıl İçilmelidir?

Alkali suyun faydalarından yararlanmak için alkali suyu doğru olarak tüketmeyi de bilmek gereklidir. Aşağıda size tavsiyede bulunabileceğimiz plan doğrultusunda tükettiğiniz su miktarını kendi insiyatifinize göre arttırabilir ya da azaltabilirisiniz. Alkali su ile sağlıklı olmak ve fazla kilolarınızı vermek istiyorsanız, öğünlerinizin arasında acıktığınızda faydalı olmayan atıştırmalar yerine su tüketmeniz etkili olur. Yemek yerken su içmemeye özen göstermeniz, yine sizin yararınıza olacaktır.

Sabah uyanınca 2 bardak oda sıcaklığında alkali su tüketin. Kahvaltıdan 1 saat önce olması tavsiye edilir.
Kahvaltıdan 2 saat sonra 2 bardak alkali su için. ( çünkü yediğiniz besinler ortalama 2 saatte sindirilir)
Öğle yemeğinden 1 saat önce 1 bardak alkali su için.
Öğle yemeğinden 2 saat sonra 2 bardak alkali su için.
Akşam yemeğinden 1 saat önce 1 bardak alkali su için
Akşam yemeğinden 2 saat sonra 2 bardak alkali su tüketin.
Yatmadan önce 1 bardak alkali su ile günü bitirin.

Alkali Suyun Diğer Yararları

Böbrek ve bağırsakların temizlenmesini sağlar.
Enerji verir.
Ph değerinin yükselmesi sayesinde antioksidan özelliği artmaktadır.
Alkali su zengin mineral kaynaklarına sahiptir.
Vücudu arındırarak psikolojik sorunları da önlemektedir.
Kişiyi daha genç ve daha enerjik hale getirir.
Hücrelerin yenilenmesinde etkilidir.
Vücuttaki yağların yakımını hızlandırır.
Baş ağrılarını hafifletir.
Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren alkali su soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarından korur. Cildin nemlenmesini sağlar.
Vücuttaki oksijen oranının artmasını sağlayarak kanser riskini ortadan kaldırır.

Alkali su nasıl hazırlanır?

Alkali suyu evde de kolaylıkla  hazırlayabilirsiniz. Fakat her zaman için günlük taze olarak hazırlanmasını ve taze iken tüketilmesini altını çizerek tavsiye ederiz. Bazı kimseler yaşam tarzını tam olarak alkali suya endeksleyerek, ölçüyü arttırarak damacana su miktarına göre karbonat temin edip fazla miktarda hazırlık yapabilmektedir. Yemekler de dahil olmak üzere her alanda kullanılabilir olan alkali suyun belli başlı incelikleri bulunmaktadır.

Alkali suyu hazırlamak oldukça basit ve pratiktir. Sadece karbonat ve taze suya ihtiyaç olacaktır. Eczaneden temin edeceğiniz karbonat ile mümkünse kalitesi yüksek hazır su eşliğinde hazırlanması tavsiye edilir.

2 litre su içerisine sadece bir yemek kaşığı karbonatı ilave ederek, taneler tam olarak çözülene kadar karıştırıp çözeltiyi hazırlamak gereklidir. Kullanılacak su miktarına göre ölçüler birebir oranında değiştirilerek ihtiyaca göre hazırlanabilir.

Bir “dipnot” eklemeden geçmek istemedik.
Bütün bu paylaşmış olduğumuz bilgilerin akabinde sizlere önemli bir hatırlatma yapalım… Bu tür uygulamaları yapmadan önce, mutlaka ve mutlaka ilgili uzman hekime muayene olup, kullanıp kullanamayacağınızı danışmanız gereklidir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misin?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.