Çocukların dünyasına hoşgeldin

Hiç düşündün mü O’nun senden ne istediğini?

Düşünsene dünyayı ve bütün evreni bir çocuk yaratmış olsaydı. Ne yapar dı? Çocuğun var mı bilmiyorum. Ama illaki kendi çocuğun değilse de yeğenin, kardeşin, arkadaşının, eşinin, dostunun vs. birinin çocukluğuna tanıklık etmişsindir.

Çocukların istediği sevgi ve ilgiden başka bir şey değildir. Her daim sevildiğini bilmek ister ve ilgilenildiğini, ilginin üzerinde olmasını ister. Onlara sevgini ve ilgini verdiğinde sana fazlasıyla karşılık verir. Vermediğinde zorlar seni, sabrını sonuna kadar. Seni kızdıracak, üzecek ne varsa yapar. İstediğini alıncaya dek. Ya da sen onun ihtiyacını anlayana kadar.

Şimdi düşün, dünyayı bir çocuğun yarattı. O’nun senden istediği nedir* Seni ve hatta tüm evreni yaratana karşı merhametsizce değil mi tutumun? Üstelik sadece sevmeni ve ilgilenmeni beklerken. Çünkü O’nun hiç birşeye ihtiyacı yok. Evet biraz fazla biliyorum.

sevgi-çocuk-anlayış-dost-anne-baba

Şimdi biraz daha küçük düşünelim. Sen kendine bir hayat yaratıyorsun. Etrafında bir sürü insan var ve sen küçük bir çocuksun. Ne yapardın, ne isterdin? Tüm çabamız, her birimizin, biraz daha sevgi, biraz daha ilgi, biraz daha şevkat, biraz daha başarı, biraz daha takdir vs bunlar değilmi? Bütün bunların hepsini birden elde etmeye imkan yok diyorsun. Örneğin ve bari biraz daha sevileyim, biraz daha takdir edileyim gibi düşüncelerle adımlar atıyorsun. Peki hiç mi hırçınlaşmıyorsun, hiç mi bu amaçlar uğruna yanlış hareketler yapmıyorsun? Düşün sadece düşün.

Ve lütfen düşünürken. Etrafındaki herkesinde senin gibi küçük bir çocuk olduğunu düşün. İstediklerinin bir çocuğun istediğinden farklı olmadığını düşün. Bazen senin gibi bunu ifade etmeye çalışırken farklı bir yol denediğini ve o an denediği yolun farkında olamayacak kadar küçük olduğunu düşün.

Benim küçük bir kızım var. Ben ona her zaman seni her zaman sevecek ve destekleyeceğim diyorum. Bunun onun küçük dünyasında önemli olduğunu biliyorum. Şimdi sana söylüyorum küçük arkadaşım, seni her zaman sevecek ve destekleyeceğim. Seni seviyorum. Çocukların dünyasına hoş geldin. Etrafındaki çocuklara bunu söylemeyi ve hissettirmeyi unutma. Bende küçük bir çocuğum kusurum var ise affola. Fakat benim istediğimde seninkinden farklı değildir.

 

Evrim GÜNER

Bu yazıyı paylaşmak ister misin?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.