Dünya’nın 10 muhteşem köyü

 Şehrin kargaşasından uzaklaşmak ve sessiz sakin günler için köy hayatı nezih bir hayat sunar insana… Sabah uyandığınızda peri masallarından fırlamış gibi duran ovalar, dağlar, deniz ve temiz hava tüm yorgunluğunuzu unutturur. Peki dünyanın en fantastik köyleri hangileri? İşte gidince kendinizi masal kahramanı gibi hissedeceğiniz dünyadaki en güzel 10 köy…

Chichilianne / FRANSA

Chichilianne, Fransa Alplerinde yer alıyor. O kadar sessiz bir köy ki, adeta huzura kaçış adresi… Köyde sadece 200’ün biraz üzerinde insan yaşıyor.

Chichilianne / FRANSA

Tenby / GALLER

Galler’in küçük ve şirin köyü… Gelce’de Tenby’ın anlamı ‘Küçük balık Kalesi’…Tarihi MÖ 900 yılına kadar giden bu köy doğal bir savunması olan, İrlanda Denizi ve Atlantik Okyanusu arasında bulunan bir liman…

Tenby / GALLER

Shirakawa-go / JAPONYA

Geleneksel bir Japon köyü olan bu yerdeki evlerin çatıları düşen çığlar sebebiyle inanılmaz şekilde güçlü inşa edilmiş. Gizemli ormanları ve etrafı saran yüksek dağlar bu kasabayı ele geçirilmesi zor bir yer yapmış.

Shirakawa-go / JAPONYA

Reine / NORVEÇ

Burası Norveç’te Moskenesoya adasında bulunan balıkçılıkla geçinen bir köy. Norveç’in en büyük haftalık dergisi (Allers) tarafından 1970’lerin sonlarında Norveç’te en güzel köy olarak seçildi. Eğer fark ettiyseniz güzel manzarasıyla Norveç’i tanıtan broşürlerde ya da kitaplarda sıkça kullanılır. Köyde yaşayan kişi sayısı ise 329.

Reine / NORVEÇ

Albarracin / İSPANYA

Bir Orta Çağ yansıması olan bu köy, gizemli bir tablo… Aragon bölgesinde bulunuyor. Çorak tepeleri, dolambaçlı labirent sokakları, hardal renkli kale ve şapelleri ziyaretçilerine bambaşka bir seyahat deneyimi sunuyor.

Albarracin / İSPANYA

Bibury / İNGİLTERE

Burası İngiltere’de, Gloucestershire’de yer alan bir köy. Thames Nehri’nin kolu olan Coln Nehri’nin iki kıyısında yer alıyor. Geleneksel kırsal köyde bulunan çay evleriyle meşhur. Ayrıca İngiltere’nin en güzel köylerinden olan bu yerleşimin adı 1086 yılında yazılmış olan ‘Kıyamet Günü’ kitabında da geçiyor.

Bibury / İNGİLTERE

Colmar / FRANSA

Fransa’nın kuzeydoğundaki Alsace bölgesinde yer alan ve Fransa’nın ‘Gizli Cenneti’ olarak adlandırılan köy, 9’uncu yüzyıla dayanan geçmişi, tarihi binaları ve doğal güzelliğiyle beğeni topluyor. Nefis aromalarıyla bilinen bu köy, şarabın başkenti olarak da kabul ediliyor. Çok iyi korunmuş eski yapılarıyla öne çıkan kasaba, farklı özelliklere sahip birçok mimari eser ve müzeleriyle bölgeye gelen gezginlerin uğrak noktası…

Colmar / FRANSA

Hallstatt / AVUSTURYA

Avusturya’nın en eski köylerinden biri olan Hallstatt’ın tarihi MÖ 5 bin yılına kadar dayanıyor. Gecesiyle, gündüzüyle ve büyüsüyle tam bir masal diyarı… Gezginlerin ve özellikle fotoğrafçıların büyük beğenisini topluyor. Hatta bu beğeni öyle bir düzeye ulaşmış ki, Çinli bir girişimci kendi ülkesinde yüksek sosyete için bir konaklama alternatifi üretmek amacıyla kasabanın birebir kopyasını dahi yapmış.

Hallstatt / AVUSTURYA

Monarola / İTALYA

İtalya’nın Cinque Terre bölgesinde yer alan ve UNESCO’nun koruma altına aldığı beş şirin köyünden biri Monarola… Kasabada bulunan kilisenin yapım tarihi 1338. Gökkuşağı renkleriyle boyanmış olan bu yer, doğal bir savunmaya sahip olmasından dolayı günümüze kadar bozulmadan kalabilmiş.

Monarola / İTALYA

Vestmannaeyjar / İZLANDA

İzlanda’nın güney kıyıları yakınında, Atlas Okyanusu’nda bulunan köy, hâlâ aktif bir volkan dağının eteklerinde bulunan köyün sınırlarında sınıflandırılmamış 150 bitki çeşidi ve milyonlarca kuş cinsi vardır.

Vestmannaeyjar / İZLANDA

Dünya’nın çeşitli ülkelerinden derlediğimiz muhteşem köylerin on tanesini sıraladık. Ama önce Türkiye diyorsanız bir sonraki gezdik-gördük yazısında buluşmak üzere…

Kaynak:Hürriyet

Bu yazıyı paylaşmak ister misin?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.