Kafasız Tavuk Mike

,

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımda sizlere kısaca Dünya’nın en meşhur tavuğundan “Kafasız tavuk Mike”dan bahsetmek istiyorum.

10 Eylül 1945’te Lloyd Olsen ve eşi Clara Olsen’in yaşadığı Colorado eyaletinde, Fruita’da ki çiftliklerinde, tüm dünyayı şaşkına çeviren ilginç bir olay yaşandı. Normalde çift, çiftçilik yapıyordu. Tavuk da yetiştiren çift, kestikleri tavukları et pazarında satıyorlardı. O gün yine her şey normaldi. Lloyd eline baltayı aldı ve tavukların kafalarını kesmeye başladı. Yaklaşık 50 tane tavuğun başı kesilmişti. Bir tanesi hariç tüm tavuklar yerde yatıyordu. İşte tam da olaylar burada başlıyordu. Kafası kesilen bir tavuk ölmemişti, ayağa kalkmış dolaşıyordu. Aile şaşkınlık içindeydi. Böyle bir şey nasıl mümkün olabilirdi? Kafası olmadan yaşayan tavuğun ünü de çok kısa sürede yayılmaya başlamıştı. Hatta insanlar böyle bir tavuğun varlığıyla ilgili bile iddiaya giriyor, insanlar adeta kafasız tavuk Mike’ı görmek için sıraya giriyordu. O günlerde Mike yerel gazeteye çıktı ve ardından da küçük gösteriler yapan bir adam, Olsen ailesine Mike üzerinden iş teklif etti. Aile de teklifi kabul edince, Mike’ın seyahat günleri başladı. Mike, yemek borusu üzerinden bir şırınga yardımıyla sıvı gıda ve suyla besleniyordu. Mike, kafası olmadan tam 18 ay boyunca yaşadı. Bu şekilde yaşamasından dolayı Times Dergisinde kendine yer buldu ve Guinness Rekorlar Kitabı’na dahi girdi. Bir gece iş seyahati sırasında otel odasında Mike’dan garip sesler gelmeye başladı. Mike nefes alamıyordu ve boğuluyordu. Lloyd Mike’ın boğazını temizlemek için şırıngayı aradı ancak yanlarında şırınga yoktu ve müdahale edemediler. Mucizevi tavuk Mike tam 18 ay yaşadıktan sonra hayata gözlerini kapadı. Hala günümüzde Fruita’da Haziran’ın ilk haftası kafasız tavuk Mike festivali yapılmaktadır.

 

Kafasız Tavuk Mike

 

Şimdi gelelim hikâyemizin bilimsel kısmına. Kafasız bir tavuk nasıl yaşayabilir? Beyinde, beynin en alt kısmında yer alan beyin sapı bulunur. Dolayısıyla, beynin tamamının koparılıp, beyin sapının koparılmaması pek tabii mümkündür. Hayati fonksiyonların (kan dolaşımı ve nefes alma, kalp atımı, vb.) kontrol edildiği bölge beyin sapıdır. Beyin sapına zarar verilmediği sürece canlı temel yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilir. Bu olayda baltanın tavuğun kafasına vurulma açısı, şans eseri böyle bir ayrıma neden olmuştur ki, tavuğun şah damarı ve beyin sapı kopmamış ve tavuk ta bu durumda hayatta kalmayı başarabilmiş ve temel yaşamsal faaliyetlerini de sürdürebildiği için 18 ay süreli yaşayabilmiştir. Bu olay aslında tamamen şanstan ibaret olup, laboratuvar ortamında da tavuğun beyin sapı ve şah damarına zarar vermeden kafasının alınması, tavuğun hayatta kalmasına ve yaşamını sürdürmesine olanak sağlamaktadır.

Hoşça kalın. Bilimle kalın.

 

Kaynakça:

http://www.miketheheadlesschicken.org/mike/page/history

http://www.evrimagaci.org/fotograf/55/1246

12.07.2016 tarihinde Şarköy Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misin?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.