Kimlik midir? İnsanı İnsan Yapan

Kimlik, bir insanın iki türlü etiketidir. Birincisi toplumsal arenada var olduğunu değerlendirildiğini ve takip edildiğini gösterildiği, ayrıca sadece nereden geldiği, neye inandığını gibi bilgilerin yer aldığı bir kağıt parçasıdır. Diğer etiket ise, kişinin kendi yaşam tecrübeleri ile inşa ettiği ve değer kattığı beden, zihin ve yaşam tarzı ile eşleşerek ortaya çıkan bir tanımdır kimlik.

Takip edilmek, varlığını ispat edebilmek, işlerini yaptırabilmek ve bu benim diyebilmenin bir yoludur kimlik. Bir kağıt parçası ile tanımlanan yaşam sürecinde bakınız sizi sistemler nasıl görmekte, öncelikle bir numara ile fişlenmektesiniz, sonrasında bir adınız ve soyadınız olmalı o numarayla eşleşen, tabi hangi aileden geldiğinizde önemlidir anne ve baba adı da gerekmekte ve doğum yeriniz ile tarihiniz “halen kim olduğunuzun bir tanımı yok” yani duygusal mı, hangi davranışlar gösterildiğinde incinir, yaşamda ne tarz desteğe ihtiyacı var neleri seviyor, bir insan olarak değer verdiği şeyler neler hiç biri yok çünkü sistem için bunlar kayda değer bilgiler olmamıştır hiç bir zaman.

Kimlik midir? İnsanı İnsan YapanVe sonra nedir dikkate alınan medeni halin neden gereklidir, yaşam içinde bir insanın evli, dul ya da bekar olarak görünmesinin kimlik üzerinde göstermenin manası nedir. Din, inanç neden kimlikte yer alır ayrıştırma için mi yoksa öldüğünde yapılacak işlemleri takip etmek için mi? fark ediyor mu öldükten sonra bedenin nerede yıkandığı nereye gömüldüğü, ona yaşarken değer vermedikten sonra öldüğünde şekilcilikle imar edilmiş bir veda töreni sunmak akıllıca bir eylem midir gerçekten? Bir sonraki adımda kan grubu var işte o belgede insani değer anlamında işe yarar bir alan ne yazık ki boş 🙂 sanırım çokta önemli bir detay olarak görünmüyor doldurulmamış duruyor. Geriye kalanlar ise toplum içinde bakıp aaa oradan adam çıkmaz, O’ralı mısın, bölücüsün, üçkağıtçısın, o’sun, bu’sun, şu’sun tabirlerine maruz kaldığın alandır memleketim memleketim memleketim.

Asıl detayda renkte, pembe ve mavi cinsiyette kimlikte belirleyici rol oynuyor, adın ne, nerelisin, kimlerdensin, neye inanıyorsun, cinsiyetin ne, medeni halin ne… eeee hani KİMLİĞİM hani beni ben eden değerlerim, ifadelerim neden duygularımı, beğenilerimi, sevdiklerimi ve sevmediklerimi, korkularımı ve sevinçlerimi yazmaz o kartta. Düşünsenize bir işe müracaat ediyorsunuz ve kimliğinizde duygusaldır yazıyor 🙂 sizden yönetici olmaz size mutfakta görev veriyoruz çok anaç bir yapınız var elemanlarımıza iyi bakarsınız 🙂 nasıl bir his acaba? ya da inanç bölümünde İslam değil başka bir şey yazıyor. Eee kusura bakmayın biz Müslüman olmayanları işe almıyoruz! nasıl yani hani insanlık hani kardeşlik, hani paylaşım (bu başıma gelmiş bir olaydır. İnançtan değil memleketten yakalanmıştım :-)) hani ayrımsız dünya.

Kimlik dedim? neler dedim? başka şeyler diyecektim. Neyse bununla idare etmek gerek varsa sözünüz dile gelmelisiniz. Sevgiyle

Bu yazıyı paylaşmak ister misin?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.