Langada lungada yapma

Herkes kendi klavyesinin cumhurbaşkanı. Harflerle birlik sözcüklerle dirlik yaratıyor, ne devrimler yaratıyor ve neleri reformize ediyoruz. Bir şey yapıyor gibi görünmemiz lazımdı. Ama rahatımızdan taviz vermeden yapmamız gerekiyordu bunu. Rahat bir koltuk son teknoloji bir notebook bizi fazlasıyla bir şey yapıyor gibi gösterebilirdi. Temiz olsun istedik. Oturduk yerden astık kestik. Diğer klavye cumhurbaşkanları tarafından alkışlandık, beğenildik. İyice bir şey yapmışız havasına girdik.

Sövdük, saydık, kınadık, küfür ettik, astık, kestik. Evladını kaybetmiş annelere yazdık sanal destek verdik, tecavüz mağduru çocukların tecavüzcülerini sanal sözcüklerle idam ettik. Din pazarlayanları kınadık, yazdık yerle bir ettik. Ne çok şey becerdik.

langada lungada

Öyle klavye cumhuriyetinde, fattık futtuk yazarak hiçbir şey yapılamayacağını bir öğrenemedik. Siyasi partilerin her birini şikayet ettik. O partilere mensup herkesin ne kadar yamuk ve yanlış olduğundan bahsettik de dosdoğru olan kendimizi içlerine sokup da doğrultmak adına hiçbir halt etmedik. Klavyede kral, sosyal meydanlarda aslan olan her birimiz çeneye kuvvet laf ebesiyiz.

Bir ülkenin siyasi görüşünü o ülkede kurulan partiler belirler. Ödümüz patlıyor aman haaa… Seyirci olmak, klavyede cumhuriyet kurmak yerine o partilerden birine dahil olunup cumhuriyetin bir parçası olmayı seçseydik her birimiz ülkeyi bu noktaya getiren akıbetin, bir parçası olmayabilirdik. Bizim askerlikte “sigara öldürür” uyarısının altına “Türk askeri ölümden korkmaz” diye yazan  cesur yüreklere ihtiyacımız var. Çözüm oturarak kelimelere nara attırmakta değil. Langada lungada yapmanın sorunu çözmeye muktedir bir yöntem olmadığını anlayan beyinler hangi kuyuya düştü? Çözüm ortaya atılmakta…

Hadi canım,

Hadi yavrum,

Zırzır zırlayıp durma.

İş başına…

 

Aslı Ateş Tali

Bu yazıyı paylaşmak ister misin?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.