Olanlar Oldu

Komedi alanında güzel işler çıkarmış, “Eyyvah Eyvah” serisinin de senaryosunu kaleme almış Ata Demirer’in son filmi “Olanlar Oldu” geçtiğimiz günlerde vizyondaki yerini aldı. Tanıtımlarından da eğlenceli olacağını düşünüyordum. Öncelikle, “Berlin Kaplanı” filmini çok sevememiş olsam da “Eyyvah Eyvah” serisini severek izleyen ben, bu filmden de o tadı aldığımı söylemek istiyorum. Filmin konusunu kısaca anlatayım. Döndü, oğlu Zafer’in ayrılık acısına içerlemekte ve bu durumdan kendini suçlamaktadır. O yüzden olaylara el atmaya karar verir. Fakat hesaba katmadığı şeyler vardır. Zafer, yaşadıkları beldeye gelen bir arkadaş grubuna tur kaptanlığı yapar ve bu başlangıç ile olanlar olur!

Hani derler ya, içinizi ısıtacak bir hikaye, diye. İşte aynen öyle bir hikaye sunuyor “Olanlar Oldu”. Gerek Sığacık’ın o sıcak atmosferi, gerek deniz sahneleri, gerekse bizi şu günlerde özlemle aradığımız o samimi insanların arasına götürüşü filmi güzel yapan etkenlerden. Son yıllarda insanların çoğunun sert ve öfke dolu olduğunu söyleyebilirim. Hani şu küçüklüğümüzdeki komşuluk muhabbetleri olsun, daha güleç ve samimi insanlar olsun, anarız ya bazen. İşte Ata Demirer filmleri bizi o insanlara kavuşturuyor. Bu kadar sevilmesinin ve izlenmesinin nedeni de bu. “Eyyvah Eyvah” serilerini sinemada izlerken seyirci kitlesinde çocuklardan tutun dedelerimiz, ninelerimiz yaşlarındakilere kadar geniş bir yaş aralığı ile izlemiştim. Bu filmde de öyle oldu. Belli başlı sahnelerde küfür var ama bu bazı filmlerdeki küfür komedisi gibi değil. O yüzden rahatsız etmiyor, küfür üzerine yapılan komedilerle bir tutmak filme haksızlık olur.

Film çok akıcı ilerliyor. Bu sefer Ata Demirer’in severek izlediğimiz kemik kadrosu değişim gösteriyor. O kadrodan bir tek Salih Kalyon’u görüyoruz. Doğrusu yerinde de olmuş. Çünkü alıştığımız karakterler var ve bu filmde yadırgama oranımız yüksek olabilirdi. Ata Demirer’in, “Eyyvah Eyvah” serisinin setinde doğduğu söylenen karakteri Döndü ise filmin en eğlenceli karakteri. Ata Demirer, gerçekten çok başarılı şekilde rolü üstüne giymiş. Sanki iyi bir oyuncu seçimiyle ona benzeyen tontiş bir teyze bulunmuş da onu izlemişiz gibiydi ve farklı rolleri aynı kişinin canlandırması rahatsız etmedi, aksine isabet olmuş diyebiliriz. Döndü, tam bir anne. “Anneler en iyisini bilir” mantığıyla hareket ediyor ve aksini söyleyenin vay haline!

olanlar oldu

Filmin kadrosu güzel ama çocuk oyuncu Esat Polat Güler’e ayrıca hayran kaldım. “Güldüy Güldüy Show Çocuk”ta gülerek izlediğimiz Esat, burada da çok afacan bir çocuk olarak karşımızda. Filmdeki bazı eğlenceli sahnelerin öznesi de o oluyor. Döndü ile olan sahneleri ayrıca eğlenceli olmuş.

Tuvana Türkay, çok sevimli bir karaktere hayat veriyor. Canlandırdığı karakter (Aslı) içten ve samimi bir ünlü oyuncu. İzlerken “Vardır böyle oyuncular” diye de düşünmedim değil. Filmin tanıtımında da kendisinden dinlediğimiz “İncir” şarkısı, kendilerinin sesine çok yakışmış. Zaten film sayesinde şarkıya da tekrardan sarmış bulunuyorum. Ülkü Duru’nun karakteri de çok eğlenceli olmuş. Döndü ile uyumu çok iyiydi. Aslı’nın arkadaş ekibi ise beni benden aldı. İçimden geçen bazı şeyleri kendilerinden duydum hatta. Bu da ayrıca güzeldi. Renan Bilek’i izlemeyi de özlemişim doğrusu.

Filmde her şey tam dozunda olmuş. Kahkaha attığım birkaç sahne oldu, çoğunlukla gülümseyerek izledim ve bazı sahnelerde duygulandım. Filmde çok hoş göndermeler de var. Bu kısımlarda karakterlerle sohbet edesim geldi. Bu göndermeleri buradan paylaşmak istemiyorum ama filmi izleyenler eminim beni anlamışlardır. İşin güzel yanı da “Sosyal mesaj sıkıştıralım” kaygısı güdülmeden yapıldığına inandım doğrusu. Zorlama değildi, tam yerinde yapılan konuşmalardı.

Filmin tam kadrosu :

Ata Demirer, Tuvana Türkay, Ülkü Duru, Salih Kalyon, Renan Bilek, Seda Güven, Toprak Sergen, Ali Yoğurtçuoğlu, Bedir Bedir, Gümeç Alpay, Bige Önal, Murat Okay, Tuna Kırlı, Efe Akercan, Esat Polat Güler ve Derya Alabora

Ayrıca filmin yönetmen koltuğunda da komedi filmlerinin usta yönetmenlerinden Hakan Algül’ü görüyoruz. Bütün ekibin emeklerine sağlık diyorum ama en çok da görüntü yönetmeni Ahmet Sesigürgil’e bize sunduğu tablo gibi görüntüler için teşekkür ediyorum.

Eğlenceli vakit geçirmek, seviyeli komedi izlemek ve biraz olsun şu gündelik dertlerden uzaklaşmak isteyenlere tavsiye ediyorum. Özellikle bu sıcak ve samimi ortamın özlemini çekiyorsanız tam size göre bir film derim.

Oğuzhan GÜRGEN

Bu yazıyı paylaşmak ister misin?

1 Yorum

  1. Mehmet gürgen

    Bu haftaki köşe yazinizi sabirsizlikla bekleyip ve zevkle okudum cok beğendim tebriklerim Oğuzhan Gürgen ve tum kose yazarlarina gelsin selamlar hepinize sizi takip etmeye devam edecegim

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.