Hayal kurmak ve istemek

Hayal etmek ve istemek

Her birimizin daima hayatına dair istediği bir şey olur. Evet istemek ve düşlemek önemlidir. Kimimiz para, kimimiz ev, kimimiz kariyer, kimimiz eğitim almak isteriz. Ama asıl mühim olanın istemenin de ötesinde, onun bizim olması için bir şeyler yapmak olduğunu atlarız.

Hayal etmek ve istemek sadece bir başlangıçtır. Amaç koyanlar ve ne istediğini bilenler sadece isteklerine ulaşanlardır. Resim yapmak isterken şarkı söylemek hayalleri gerçekleştiren bir eylem değil sadece zaman kaybıdır. Koyduğu amaca yönelik hareket etmeyenler yalnızca o çok istedikleri şeye özenerek bakmakla kalırlar. “Ben istedim, ama o yaptı” ya da “resim yapmayı çok istiyorum ama fırsatım olmuyor” gibi cümleleri o insanlardan daima duyarız. Gelsin beraberinde kışkançlık, özenti ve eziklik gibi hoş olmayan bin türlü duygu ve bahaneler. Bahane diyorum çünkü o insanlar uyumak istediğinde uyurlar, televizyon seyretmek istediğinde seyrederler. Hatta sevgili yapıp gerekli gereksiz her saati ona ayırabilirler. Fakat konu yapmak istedikleri şeye gelince zamanım yok derler.

Zaman her bireyin kendi adına çok değerli. Herkesin değil fakat senin zamanın önemli. Hayallerin varsa daima önemli. Yapmak istediklerin varsa önemli. Belki farkına varman gerekiyordur “neden benimde öyle güzel bir evim yok” ya da “neden ben hafta sonları doğa yürüyüşü yapamıyorum” diye düşündüğünde.

Hayal kurmak ve istemek

Neden sorusu hep yanlış yerde sorulur. “Neden bende onun gibi değilim?” sorusundaki neden, belki de “Neden bende bunu yapmak için kendime fırsat yaratmıyorum?” sorusunda kendini bulmalı. Ya da “Neden ben şu ana kadar istediğim yerde olamadım?” sorusu yerine “Neden olmak istediğim yer ve şey için neler yapılacağına bakmıyorum?” sorusunda kendini bulabilir.

Sen sadece gerçekten istediğin şeyleri saçma ve imkansız gördüğün için bunu kendinden bekleme cesaretini gösteremiyorsun o kadar. Herkesin yaptığını yapmak zorunda değilsin. Kendi isteklerini gerçekleştirmek için bir şey yaptığında sadece cesur birisin. Senin istediklerini sen değil de bir başkası yapıyorsa senden daha zeki biri olduğu anlamına gelmez. O sadece daha cesur biridir.

Ama‘ları, fakat‘ları ve yarınları bir kenara bırak ve sadece başla. Harekete geçmezsen sonuç alamayacaksın. Oturduğun yerden yapabileceğin tek şey sonuç alamamak olacak. İhtiyacını duyduğun her şey sadece hayallerini gerçekleştirmek için olsun. İstediğin şeyleri yap fakat istemediklerini değil. Herkesin aynı şeyleri yapması bunun böyle olacağı anlamına gelmez. Şu an mutsuzsan zaten herkesin yaptığını yapıyorsun demektir.

Bu yazıyı okuyacak olan kimseyi tanımıyor olsam bile içinde mükemmellik olduğunu ve herkesin ayrı ayrı mükemmel olduğunu biliyorum. Sana söylüyorum hâlâ bir hayalin varsa nasıl yapabileceğini bul. Ve “neden yapamıyorum” değil “Nasıl yapacağım?” sorusunu sor. Bulacaksın…

Bu yazıyı paylaşmak ister misin?