Chia tohumu nedir? Faydaları nelerdir?

Son dönemlerde popülaritesi artan besinlerden biri de Chia tohumu oldu. Salvia Hispanica isimli bitkiden elde edilen Chia tohumunun faydaları ve nasıl kullanıldığı merak ediliyor. Peki, pek çok sağlık ögesini içerisinde barındırması sebebiyle son günlerin en çok tercih edilen besinlerinden olan bu tohumun faydaları neler? Nasıl tüketilir? İşte, bilmeniz gerekenler…

Chia Tohumu Ve Sağlık

Sağlıklı beslenme konusunda son dönemlerde en çok duyduğumuz besinlerden biri de Chia tohumu oldu. Salvia Hispanica olarak da adlandırılan, nane ailesinin bir cinsi olan de Chia tohumu hem besin değeri açısından hem de sağlığa yararları açısından doğal bir mucize olarak görülüyor. Meksika ve Guetemala topraklarında yaygın olarak rastlanılan bu tohumunun kilo vermede de yardımcı olduğu söyleniyor. İşte, gluten içermemesi, yüksek lif içeriği, kaliteli protein ve aminoasit kaynağı olması nedeniyle son yılların en mucizevi besinlerinden olarak görülen Chia tohumunun tarihi ve faydaları!

CHİA TOHUMUNUN TARİHİ

Bağışıklık sistemini güçlendirme, metabolizmayı hızlandırma, enerji verme gibi özellikleriyle ön plana çıkan Chia tohumunun Aztek ve Mayalara dayandığı ifade ediliyor. Aztek ve Maya’lılar chia tohumlarını enerji ve dayanıklılıklarını arttırmak için kullanırlarmış. Koşu gıdası olarak da adlandırılan chia tohumları, savaşa giderken veya müsabakaya katılırken jel olarak tüketilirmiş.

Her iki uygarlığında dayanıklılık sırrı, enerji ve kuvvetli yapılarının kaynağı olarak bilinen bu tohum, salatalar, pudingler, yumurtalı yiyecekler gibi pek çok farklı yemek çeşidinde tüketilebiliyor.

Chia Tohumlu Tatlı

FAYDALARI

Artık Türkiye’de de pek çok büyük süpermarket ve aktarda bulabileceğiniz Chia tohumunun birçok faydası bulunuyor. İşte, yüzyılın süper besinlerinden biri olarak geçen Chia tohumunun faydaları!

Her 28 gramında 5 gram omega-3 vardır. Omega-3 beyin sağlığı için çok önemlidir ve osteoporozu önler.

Mineral olarak çok zengin olan tohum, günlük kalsiyum ihtiyacının %18 ini, fosfor ihtiyacının %35 ini, magnezyum ihtiyacının %24 ünü, manganez ihtiyacının %50 sini karşılar.

Sağladığı yüksek enerjiyle yorgunluk hissini bitirir, eklem ağrılarına iyi gelir.

Chia tohumu et tüketmeyenler veya çok az tüketenler için iyi bir protein kaynağıdır.

Chia Tohumu Mucizesi

Lif, omega yağ asitleri, kalsiyum, antioksidan ve protein dahil olmak üzere bir çok sağlık öğesini içinde barındıran mucizevi tohum, kalın bağırsağın temizlenmesine de yardımcı olur.

Hindide bulunan triptofan adlı amino asit, aynı zamanda chia tohumunda da vardır. Triptofan daha kolay doymanızı, daha rahat uyumanızı, ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

Midede şişkinlik sağlaması nedeniyle, tokluk hissi yaratır ve kilo verme konusunda da yardımcı olur.

Kalp sağlığınızı koruyun
Cleaveland Clinic’e göre, chia tohumları kan basıncını düzenleyip, iyi kolesterolü arttırırken LDL ve trigliseridi düşürür. Bu kalbiniz için iyi haber!

Performansınızı arttırın
Aztek ve Maya uygarlıkları chia tohumlarını enerji ve dayanıklılıklarını arttırmak için kullanırlarmış. Yerliler arasında ‘’koşu gıdası” olarak da adlandırılan chia tohumları, savaşa giderken veya müsabakaya katılırken jel olarak tüketilirmiş.

Yakınlarda yapılan bir araştırma bugün de aynı faydaların geçerli olduğunu gösteriyor. Koşu ve dayanıklılık sporları yapacak iki grubun birine chia tohumundan yapılan bir enerji jeli diğerine standart bir enerji içeceği verildiğinde performansları arasında fark olmadığı tespit edilmiş.

Chia Tohumlu Ekmek

Daha kolay doyun
Hindide bulunan triptofan adlı amino asit, aynı zamanda chia tohumunda da vardır. Triptofan daha kolay doymanızı, daha rahat uyumanızı ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

CHİA TOHUMU TÜKETMENİN YOLLARI

Artık Türkiye’de de pek çok büyük süpermarkette veya aktarlarda chia tohumu bulmak mümkün. Kullanımı çok kolay. Tohumların tadı yok, bu yüzden direk olarak yemeklerinize, salatalarınıza, smoothie’nize ekleyebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misin?